Google uzun yıllar önce yalnızca bir arama motoru olmaktan çıktı. 2009 yılından beri Google kendine ait bir sürücüsüz araç üretmeye çalışıyor.

Bugünse oldukça büyük bir mesafe katettiklerini söylemek mümkün. Bu deneyimlerini ise bizler ile paylaşmaktan çekinmemişler.

İlk Prototip

prius

Prototipleri için kullandıkları ilk araç Toyota Prius olmuş. Görselde gördüğünüz üzere yolu tarayabilmesi için tepesinde ve aracın önünde sensörler mevcut. 2009 yılında Toyota Prius California’da otobanlarda test edilmiş. Olası bir kaza durumunda müdehale etmek için aracın içinde her zaman bir insan bulunmuş.

 

İkinci Prototip

 

lexus

İkinci olaraksa Google Lexus RX450h aracını tercih etmiş. Artık bütün sensörler ve kameralar aracın üstüne taşınmış durumda. 2012 yılında bu araç 300,000 mil(482,8032 km) yol katetmiş! Bu yolların tamamı otobanlardan oluşmakta elbette.

city

Bu süreçten sonra odak noktalarını otobanlardan şehir yollarına çevirmişler. Şehirde yeterince test edildikten sonra yeni bir prototip yapma kararı almışlar. Bu prototipin içinde yine her zaman insan bulundurulmuş.

Final Prototipi

prototype-early

2014 yılında Google’nin sürücüsüz aracı artık tamamen kendilerine ait bir araca bürünmüş. Artık herhangi bir insana ihtiyaç duymayan araç bütün Amerika’yı boydan boya gezmiş.


Yazar Hakkında

Admin

Yorum Yaz