Edebiyat Kitap

Elif Şafak – Aşk


Selam güzel gözlüm.

Belki şuan sen de okuyorsundur şu satırları.

Bu yazımda, sana en son okuduğum kitabı anlatacağım. Elif Şafak – Aşk. O kadar çok anlatıldı ki kitap, televizyonlarda, dergilerde ve gazetelerde. Çok merak ediyordum. Ama boşuna merak etmişim açıkçası. Koskoca bir dünyayı, kesik kesik anlatmış Elif Şafak. Mevlana’nın güneşi Şems hakkında o kadar az bilgi var ki.

Kitabı bitirirken çok zorlandım, ağır bir kitaptı bence. Sürükleyici değildi, bana kalırsa sıkıcıydı hatta. Ama Mevlana hakkında okunacak ilk eser olabilir. Mevlana’ya, Şems’e merak uyandırabilecek bir kitap. Ancak Sinan Yağmur’un yazdığı Aşkın Gözyaşları serisinin yanından geçemeyeceğini düşünüyorum. Aşkın Gözyaşları farklı, çok farklı hatta.

Yine de bazı yerleri çok keyifliydi, Aşırı derece olmasa da bazı notlar ettim..

İşte notlarım;

Her hakiki aşk, umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk bir milâd demektir. Şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra”  aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan onun için yapabileceğin ne anlamlı şey değişmektir!

Aşk’ın hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.
Ya tam ortasındasındır, merkezinde
ya da dışındasındır, hasretinde..

Sözün azaldığı yerde, yazı kâfidir..

Ya aşkı öğret bana, ya da aşkın yokluğuna üzülmemeyi..

Âşık olmayana aşk kuru bir kelimeden ibaret. Yarı palavra, yarı safsata. Âşık olmayan bunu anlayamaz, olsansa anlatamaz. Öyleyse nasıl söze dökülebilir aşk, kelimelerin hükmünü yitirdiği yerde?

Aşkın olduğu yerde, er ya da geç ayrılık vardır.

Aşk bütün ayrımları ( Farklılıkları) Geçersiz kılar..

 

Bu kitaptan alıntılarım bu kadar. Aynı gün Kahraman Tazeoğlu’ndan Söz’ü de okudum. Onu da en kısa sürede anlatacağım sana..


Yazar Hakkında

Admin

Yorum Yaz